Jak snížit hladinu cholesterolu?

Jak snížit hladinu cholesterolu?

Zdravé tělo produkuje takzvaný endogenní (dobrý) cholesterol, který je v nezbytném množství vážný pro normální funkci. Všechno to , co je doručeno organizmu v přebytku,je nazýváno takzvaným exogenním(špatným) cholesterolem, který je příčinou mnoha závažných onemocnění - zejména srdce a krevního

Dříve, kdy se masných pokrmů nejedlo tak často, zvýšená hladina cholesterolu nestanovila takový problém, jako nyní - dnes najdeme tento problém i u dětí. Nejrychlejší a nejefektivnější a stejně i přirozená metoda pozbavení se špatného cholesterolu znamená pozbavení se všecho, co způsobuje zvýšení hladiny cholesterolu v krvi, tedy potraviny živočišného původu, maso, vejce, živočišné tuky, vnitřnosti, mléčné výrobky.

Někteří odborníci na výživu se domnívají, že správná strava znamená vyeliminovat z jídelníčku všechny potraviny čivočišného původu včetně ryb, protože obsah cholesterolu v každém masu a takže i rybím, je v zásadě to samé. Jiní, méně radikální, nabízí záměnu červeného masa nebo vepřového masa na ryby nebo kuřecí maso. V každém případě změna diety je v tomto případě nezbytná.

Základem nového způsobu stravování by se měla stát zelenina a ovoce, takže potraviny bohaté na vlákninu. Podstatný také může být úbytek hmotnosti a proto spožívání méně kalorických potravin, než doposud. Důležitá je přitom fyzická aktivita, v jakékoli formě - jde jen o to, aby se člověk více pohyboval. Nakonec samozřejmě musí být přerušeny stimulanty - zvláště nepříznivě působí kouření cigaret - a jako ohni je potřeba se vyhýbat přebytku stresu.

Všechny tyto metody spojené dohromady by měly přinést pozitivní výsledek. Pokud jsou však problémy s cholesterolem svázány s genetikou nebo jsou ve velmi pokročilé stavu, musíte sáhnout pro pomoc lékařskou, tedy léky.