Jak funguje kyselina hyaluronová?

Jak funguje kyselina hyaluronová?

Kyselina hyaluronová je přírodní látka přítomna v kožních buňkách pokožky, která z sebou váže molekuly vody. Jak však ona opravdu funguje?

Jakým způsobem funguje kyselina hyaluronová?

Kyselina hyaluronová (v chemii má zkratku HA) je biopolymer. Tato přírodní látka fiziologicky spojuje především kolagenová a elastilová vlákna. Je to pojivo molekul vody. Jeden gram kyseliny hialuronové je schopen vázat až... šet litrů vody. V praxi to znamená, že tato součást skupiny polysacharidů je zodpovědná za správnou hydrataci , hladkost a pevnost pokožky.

Další funkce kyseliny hyaluronové je boj s volnými radikály a čištění pleti v případě zánětu. Stojí za zmínku i to, že fyziologická látka obsažená v mezibuněčné hmotě chrání pokožku před nepříznivými vnějšími faktory ( ostré sluneční záření nebo nízká teplota).

 

Použití kyseliny hyaluronové v kosmetice

S věkem se obsah kyseliny hyaluronové v pokožce snižuje . Pro pokožku to znamená ztrátu elasticity, prohýbání kůže a vznik vrásek. Vědci však vyvinuli sérii kosmetických záběhů, které umožňují doplnit útratu kyseliny hyaluronové a zpomalit tak efekt stárnutí. Kyselina hyarulonová se stala jednou ze základních prvků mnoha krémů proti vráskám. Přídavek HA lze také nalézt v mnoha sérum proti vráskám.

V kosmetice je kyselina hyaluronová uzískávána ze speciálních štěpů bakterií, využívá se také v záběhách vyplňování vrásek. Tato substance se používá také v mezoterapii a již zmíněném vyhlazování vrásek. Kyselina hyaluronová je také využívaná při vyplňování rtů, prsou nebo hýždí.

Je třeba poznamenat, že tyto postupy jsou zcela bezpečné a kyselina hyaluronová je přirozeně absorbována v lidské pokožce (ošetření pomocí HA jsou reverzibilní).