Plané neštovice u dospělých

Plané neštovice u dospělých

Plané neštovice jsou velmi častým infekčním onemocněním, které se často vyskytuje v dětství, ale může se také vyskytnout u dospělých osob, kteří ji jako děti neměli. Kromě toho, v případě dospělých, průběh neštovic, jakož i dalších dětských nemocí, může být mnohem vážnější.

Za infekci je zodpovědný herpesvir VZV, přenášen kapénkovou infekcí, která po dokončení onemocnění zůstává uspána v gangliích. Ve většině případech, nakažení planými neštovicemi naočkuje organizmus proti této chorobě do budoucnosti, ale na tělo se sníženou imunitou může nemoc znovu zaútočit. U dospělých má častou formu pásového oparu a planých neštovic - a neštovice i pásový opar jsou způsobeny v podstatě stejným typem viru. Zvláště nebezpečný typ je tzv. herpes zoster - oční herpes, ve kterém je napaden trojklanný nerv, včetně zrakového nervu a toto onemocnění může způsobit úraz očních svalů a poruchy vidění.

Kontaktu s lidmi, kteří jsou nakaženi planými neštovicemi nebo pásovým oparem, by se měli vyvarovat zejména těhotné ženy. Nakažení v tomto případě a to zejména v prvním trimestru těhotenství může vést k úmrtí plodu nebo k závažným vývojovým poruchám. Do stejné skupiny planých neštovic nebo pásového oparu náleží také vir cytomegalie, nemoc, která je také velmi nebezpečná pro plod a co je horší, její průběh je většinou bez symptomů. Pokud se symptomy oběví, jsou pak obvykle nespecifické, což může být známkou jiných onemocnění, jako jsou: vysoká teplota, únava, bolesti hlavy a svalů nebo zduření lymfatických uzlin.

Plané neštovice u dospělých mohou také znamenat nebezpečné následky, jako je zápal plic, někdy o velmi intenzivním průběhu. Potkávány jsou také případy týkající se srdce - u některých pacientů se může vyvinout zánět srdečního svalu nebo bolesti kloubů. Vážnými účinky mohou být infekce nervového systému ve formě zánětu mozkových blan, meningitida nebo encefalitida.