Jak se chránit proti bodnutí hmyzem?

Jak se chránit proti bodnutí hmyzem?

Hmyzí kousnutí způsobuje pálení, svědění a bolest. Mohou být také přímou příčinou nebezpečného pro život a zdraví anafylaktického šoku . Jak se před nimi chránit ?

Jak zabránit bodnutí?

Komáři, mravenci, klíšťata, mouchy, vosy nebo včely dokáží doopravdy znepříjemnit odpočinek na čerstvém vduchu. Jejich kousnutí způsobují zarudnutí a pálení pokožky a často také svědění a bolest. Je proto důležité zachovat několik základních opatření.

Zvláště nebezpečné jsou vosy a včely, protože jejich jed může způsobit anafylaktický šok. Z tohoto důvodu, v kontaktu s tímto hmyzem, musíme být velmi opatrní. Především není dovoleno provádět náhlé pohyby, které budou více dráždit hmyz.

Jasné barvy (bílá, růžová, oranžová, světně zelená) přitahují hmyz, proto je v teréně lepší nosit tmavší oblečení.

Lepší je také nenechávat na čerstvém vzduchu sušenky a koláče, zmrzlinu nebo sendviče, protože na ně si často sedají vosy a včely. Podobné pravidlo platí u otevřených plechovkách se sladkými nápoji a skleniček se šťávou. Dalším principem, kterého by jsme se měli řídit je nepoužívání v teréně parfémy nebo deodoranty, protože sladké vůně jsou návnadou pro hmyz. Zároveň hmyz přitahuje také lidský pot.

Aby nedošlo k bodnutí, je lepší se vyhnout vlhkých houšti n a vysokých trav. Kromě toho by měla být brána speciální ůvaha na blízkost kvetoucích stromů a květin. Ne všichni jsou si vědomi toho, že hmyz často létá celými skupinami. Proto je nejlepší oddálit se od místa, ve kterém był již někdo jiný pokousaný, a to nejméně o 50 metrů.

 

Jak vyplašit hmyz?

Většina hmyzu účinně zabránit aroma jalovce, česneku, cibule, santalového dřeva. Efektivní je také máta, petržel, feferonky, citron a vanilka. Hmyz nesnáší také vůni pelargónie, takže by jste měli zasadit tyto květiny v boxech na terase nebo v rekreačním koutku zahrady. Nejlépe je chránit pokožku prostřednictvím běžně dostupných v lékárně přípravků proti hmyzu. Moderní přípravky proti hmyzu můžeme použít na kůži i na oblečení. Mnoho přípravků léků je bezpečných pro děti již od prvního měsíce života.