Mandle - je třeba je odstraňovat?

Mandle - je třeba je odstraňovat?

Na jednu stranu hrají vážnou roli v našem imunitním systému, na druhou stranu znovu jejich infekce je příčinoi ,mnoha nemocí. Je tedy potřeba je odstraňovat?

Mandle a adenoid jsou shluky lymfatických tkání, které se nachází na samém začátku dýchací a trávicí soustavy. Z důvodu na umístění plní důležitou roli v imunitě, vyrábějíc antigeny, které slouží k vytváření protilátek bránících organizmus před útoky mikroorganizmů.

Po pravdě, jejich role se snižuje věkem a u mládeže a také dospělých mohou být odstraněny bez snížení imunity (mandle v krku mimochodem zmizí sama s věkem), nicméně u dětí v pubertě je jecich funkce prvořadá. A právě vtedy mladí pacienti onemocňují na různé infekce. Během nemoci se madle zvětšují a tento objev je zcela přirozeným, ze vzhledu na zvášenou výrobu protilátek. Problém se tedy začíná, pokud se po vyléčení jejich rozměr nevrátí do původní velikosti. Objevují se problémy v polykání potravy. Přerostlá mandle v krku může také dodatečně znemožňovat dýchání nosem a také ucpávat část zvukovodu. Jeho špatná ventilace vyvolá nahromaždění tekutiny v uchu, což může způsobit ztrátu sluchu nabo zánět středního ucha. Častým objevem takového nárustu je také chrápání - a protože může způsobit dušnost a změny na plících, její odstranění je konečné.

I při zachování normální velikosti, mandle mohou způsobit zánět. Jsou porézní a nejsou již schopny chránit tělo a dokonce představují i hrozbu, protože ve štěrbinách se hromadí bakterie a ty se uvolňují do krevního oběhu. Kromě potíží při polykání a častého onemocnění angínou streptokoka se může vyvinout zánět dutin a hrtanu.

Problémy svázané s angínami jsou dalším problémem, který je svázán s možností vzniku zánětu mandlí - je to hnisem naplněný nádor kolem čípku, způsobuje silnou bolest hrdla a tetanus. Po naříznutí a očištění hnisu (někdy několikanásobným), musí být mandle odstraněny.

Pokud lékař nezjistí žádný zánět, vystačí pouze podvázání. Celkové odstranění se pak odehrává profilakticky. Samotný záběh odstranění j jednouduchý a probíhá v úplné anestezii.