Jak poznat toxické přátelství?

Jak poznat toxické přátelství?

Přátelství je, stejně jako láska, nesmírně vážné a cenné pro každého člověka. Často se však stává, že jsme rokami zaseknuti, svědomě a nebo méně, ve vztazích, které jsou psychologami vysvětlené jako toxické.

Upřímnost, loajalita, víra, vzájemné zaangažování, úcta k rozmanitosti a individualitě, nesobeckosti - to jsou základy pro přátelství a lásku. Chcete-li, aby přátelství rozkvetlo a trvale se posílilo, vyžaduje to hodně času a úsilí na obou stranách. Je těžké, nazývat to povrchním přátelstvím, sdružení vyplývající například z faktu, kdy spolupráce je pomíjivá a povrchní vztahy navázané na Facebooku, i když i takové se někdy mohou proměnit v skutečný a hluboký vztah. Věrný a oddaný přítel, o kterém sní všichni z nás, se však někdy obrací jinam, což se někdy ukazuje být falešným přítelem nebo pouzde zjevným.

Jaké signály by v nás měly vzbudit odraz? Pokud náš přítel chce, například mít nás jen pro sebe, je majetnický a žárlivý na další přátele nebo kolegy, nenechává nám soukromí a svobodu, musíme se vypořádat s typem takzvaného symbiotického vztahu a vztahu, kde není pochyb o toleranci, respektu a rovnováze. Často se setkáváme s obětí, která využívá bezohledných přátel, aby uvrhnout její viny, když odmítá půjčovat peníze, oblečení, kosmetiku, nebo není čas pro údajně osudové nebo poškozené strany. Relativně snáze dešifrovat zájem člověka, předstírat přátelství jen proto, že očekávané přínosy, nikoliv nutně materiální, jaou často sociální nebo prestižní. Metly ženského přátelství jsou věčnými rivalami, že navzdory ujištění loajality, nejsou žádné zábrany, aby třeba svádět manžela přítelkyně, ukázat svou převahu v práci, představit se jako dokonalá matka, jedním slovem prokázat, že je mnohem lepší.

Příklady tohoto druhu manipulace a toxického přátelství je velmi mnoho, je třeba je vidět, provést analýzu vztahu, který nás podvědomě trápí.