Jak léčit nosní dutiny?

Jak léčit nosní dutiny?

Když obyčejná rýma trvá déle než několik dní a doprovází ji bolest hlavy, múže to znamenat, že máme do činění s sinusitýdou – zánětem nosních dutin.

Nosní dutiny jsou přepážky propojené s nosní dutinou. Jejich úlohou je ochrana mozku před poranění tím, že fungují jako tlumiče a zvlhčují vzduch vdýchaný nosem. Během zánětu jejich ústí blokuje vytvořený hlen. Vzduch začne tlačit na jejich stěny, co způsobuje bolest v okolí čela a na kořenu nosu, hlavně v ranních hodinách nebo při ohýbání se. Mimo toho nastupuje horečka, nechuť k jídlu a malátnost a vytékající hlen může způsobovat kašel. Příčinou takového stavu je nejčastěji virusová nebo bakteriální infekce. To může být důsledkem častých infekcí dýchacích cest nebo zubního kazu. Často postihuje alergiky a lidé trpících na astma nebo křivou nosní přepážku.

V počáteční fázi nemoci je možné ji vyléčit domácími recepty. Důležité je ale, zabezpečit nemocnému vhodné podmínky:

  • omezení kontaktu s nečistotami, které poškozují nosní sliznini, jako je dým, pyl, chemické látky,

  • čištění klimatizačních zařízení, ve kterých se mohou množit bakterie,

  • příjem velkého množství tekutin, protože navlhčená sliznice je odolnější vůči mikroorganizmům,

  • udržování vysoké vlhkosti za pomocí zvlhčovače nebo mokrých utěrek, rozložených na radiátorech,

Pokud symptomy přetrvávají déle jak týden, je nutná konsultace s lékařem. Ten se na podstavě vyšetření a rozhovoru s pacientem rozhodne pro vhodnou léčbu. V komplikovaných případech může doporučit mikrobiologické vyšetření, endoskopii (vyšetření pomocí snímačů), počítačovou tomografii nebo vyšetření na kožní alergie. Poté rozhodne o podání antibiotik a v případě, že nebudou působít, je doporučena endoskopická operace nosu a nosních dutin (rozšíření přirozených dutin za pomoci průzorů), septoplastyka - tedy korekce nosní přehrady nebo polypektomie – odstranění polypů z dutin nosu, které jsou nimi zablokované. Nemoci související s nosními dutinami není dobré bagatelizovat, protože mohou vést k mnoha horším problémům, počítajíc i meningitidu nebo infekci mozku.