Jak bojovat se svalovkou?

Jak bojovat se svalovkou?

Svalovka je lidový název pro skupinu svalových bolestí. Nastupuje v důsledku příliž velké fyzické zátěže, na kterou svaly nebyli připravené a může trvat dokonce i několik dní.

Rozšířený mítus mluví, že ji způsobuje kyselina mléčná - vedlejší produkt metabolizmu, který se ve svalech hromadí z nedostatku kyslíku. Ve skutečnosti se však tato kyselina vyplavuje prostřednictvím cirkulující krve již po přibližně dvou hodinách. To ne ona způsobuje bolest, ale mikro poškození svalů. Nepříjemný pocit se zvykle oběvuje po třech až sedmi dnech a je přirozený - v tomto čase se svaly regenerují a posliňují. Symptomy přetrénování se dají zmírnit několika způsoby.

1. Masáž

Jejím hlavním cílem je náprava cirkulace krve. Nejlepší je vykonávat ji celou rukou, různými stupněmi tlaku. Díky zrychlené cirkulaci krve se kyselina mléčná rychleji dostane ven z organizmu. Tato metoda může být na záčátku bolestivá, ale přiměřeně jemná masáž postupně přinese požadovanou úlevu.

2. Teplá koupel

I zde má teplota povzbuzující účinek na krevní oběh a snižuje hladinu metabolitů. Čas od času je dobré polévat bolestivé místa střídavě studenou a teplou vodou. Proto je dobrým nápadem také parní koupel v sauně - má za následek další okysličení těla a jeho rychlejší regeneraci.

3. Hřejivé masti

Stimulují senzorické nervové zakončení v kůží způsobují lokální prokrvení tkání a tím ulehčují vstřebávání metylsacilátu a odtraňují toxiny.

4. Ovoce, zelenina, voda

Doplňují celou řadu základních vitamínů a minerálních látek, které se ztrácejí během cvičení - hořčík, draslík, vitamín C. Vyplatí se přijímat produkty bohaté na železo, které syntetizuje hemoglobin a díky tomu, zlepšuje transport kyslíku v krevním oběhu.