Výrobky „light”: fakty a mýty

Výrobky  „light”: fakty a mýty

Pečivo, jogurty, sladkosti, polevy, nápoje a i uzenina nebo pivo – všechny tyto výrobky jsou dostupné v light verzi. A právě každý, kdo chtěl kdykoliv zhubnout, si zakládal v tomto směru naději. Bohužel, dieta opřená na výrobcích light se obyčejně stává beznadějnou.

Proč „light” bylo svého času trumfem? Protože mělo být záchranou pro všechny, kteří mimo nadváhy nepřejdou na dietu, protože se panicky bojí skončit se svým oblíbeným jídlem. „Light” tento problém rozvazovalo – dávalo jim ty stejné – milované výrobky, jen se sníženým obsahem cukru nebo tuku. Může být nšco krásnějšího pro lidi, kterých je život neustálé zmáhání s otylostí a rezignací z dalších diet? Asi ne. Výrobky „light” se jednak pokázali být pastí. Či cokoliv, co jsme o nich slyšeli je pravdou?


1. Výrobky light chutnají stejně, jak jejich klasické protějšky

Fakt. Proto vlastně byli vymyšleny. Lidé, které hubnou, spolu s slibovanou ztrátou kilogramů, dostanou výrobek, který vhutná úplně stejně, jako jejich netlustý originál – sladká sušenka, majonéza nebo nápoj.


2. Výrobky light jsou zdravější

Mýt. Za prvé, aby si stracva udržela zmíněné chuťové vlastnosti, je třeba do nich zavést určité náhražky. Nemůžeme si snad představit tyčinku nebo sušenku, která by nebyla sladká? Místo cukru se přidá více sladidel, které neobsahují kalorie. Ve většině výrobků light je to aspartam – škodlivá sloučenina, která způsobuje mnoho problémů a vzniku nemocí. Za druhé, je také nebezpečné se živit jídlem, které je pozbaveno tuku. Tuk potřebujeme ke správnému a zdravému fungování. Kdo ho má mnoho, měl by se obrátit na dietologa.


3. Výrobky light mají méně kalorií

Mýt. Někdy jich může být i více, než v originální verzi. Výrobci potravin využívají právní výhybky a dopsání „light” umístí tam, kde to povinno být. Například, jogust se sníženým obsahem tuku může obsahovat dvakrát více cukru, než jogurt s normálním obsahem tuku.


4. Výrobky light je možno jíst v libovolných dávkách

Mýt. Dokonce, pokud má majonéza light méně kalorií, než normální, i tak zůstane tlustým výrobkem.


5. Výrobky light pomáhají hubnout

Mýt. Ikdzž část neobsahuje cukr ale sladisla, nejčastěji má i tak dostačující množství tuku a kalorií, aby rozpočelo ůplně odvrácený efekt – tloustnutí.


6. Výrobky light by neměli jíst děti

Fakt. Potraviny light jsou vyplněny mnoho škodlivými složkami a „naplňovači”, které jim mají dát danou konzistenci nebo chuť. Patří mezi ně mimo jiné vzpomenutý aspargam, který může během krátkého času způsobovat bolest hlavy, průjem nebo nestravnost. Na takové ůřinky jsou citlivé hlavně děti, ale také těhotné ženy a kojící matky, lidé s alergiemi, lidé s citlyvým žaludkem a starší lidé.