Paracetamol - je škodlivý?

Paracetamol - je škodlivý?

Rychle pomáhá zakročit proti bolestem a dobře se vstřebává z trávicího traktu. Je jedním z nejpoužívanejších léků dostupných bez předpisu. Je však možné se jím předávkovat i otrávit.

Jeho účinnými látkami jsou acetaminofen, N-acetylo -p-aminofenol. Má protizápalné účinky a zmírňuje svalové bolesti, bolesti hlavy, menstruační křeče a migrény. V Čechách je dostupných okolo 20 preparátů, které ho obsahují. Často se používá bez konsultace s lékařem, jako všeobecný lék na všechny problémy. Ve spojení s jeho širokou dostupností často dochází k nesprávnému způsobu jeho užívání a v následku toho dochází k otravám. Jejich symptomy také záleží především od užité dávky.

Aby nastoupili toxické účinky paracetamolu, musí se přijmout v relativně velkém množství. Toxicita léku se objevuje při jednorázovém překročení dávky o velikosti 150 mg/kg na hmotnost těla.

Stojí za zmínku, že otrava paracetamolem je hlavní příčinou akutního selhání jater a druhou nejčastejší příčinou selhání jater vyžadujícího transplantaci. V určitém okamžiku játra jednoduše nejsou schopna "spracovat" příliš vysokou dávku léku, které k němu přichází s krví.

Aby se minimalizovala možnost otravy, je třeba především:

  • vždy před použitím léků si pozorně přečíst písemnou informaci a dodržování doporučení,

  • nezvyšovat dávku při léčbě bez předcházející konsultace se svým lékařem,

  • přechovávat léky mimo dosah malých dětí,

  • omezit množství spožívaného alkoholu během doby užívání léku,

  • nikdy neužívat více jak jeden výrobek obsahující paracetamol ve stejném čase (jak to vysloveně nedoporučí lékař),

  • v případě jakýhkoliv pochybností ohledně účinku paracetamolu je vhodné se poradit s rodinným lékařem.

Paracetamol sám o sobě není na závadu a může přinést úlevu při celé řadě nemocí a zmírnit bolest a zapálení. Ale, stejně jako jakýkoliv lék přijmovaný v nadměrném množství, mění svůj léčivý účinek na otravu organizmu a jeho široká dostupnost způsobuje, že je lékem prodávaným bez receptu, kterým se lidé nejčastěji otráví.