Psychologie při běhání

Psychologie při běhání

Nohy nejsou jedinou částí těla, která zajistí co nejlepší běžecký výkon – klíčovou roli hraje také váš mozek. Elitní atleti spoléhají na správné rozpoložení mysli, aby zvýšili svou soutěživost. Ale i běžečtí začátečníci mohou použít pro zlepšení tréninku stejné psychologické techniky.

4 způsoby myšlení vedoucí k větší rychlosti

Stanovte si dlouhodobé cíle

Dopřejte si čas popřemýšlet o tom, proč je pro vás daný sport – např. běhání – důležitý, a potom si stanovte dlouhodobý cíl. Například chcete-li být silnější, zapište se na půlmaraton. Pokud pak během tréninku narazíte na překážky, můžete zaměřit pozornost na to, jak se každým krokem přibližujete ke svému hlavnímu cíli. „Mít jasné ,proč‘ umožňuje zvládnout nevyhnutelné vzestupy a pády, které přicházejí, když usilujete o něco, co představuje psychickou a fyzickou výzvu.“

Zavést krátkodobé strategie

Podívejte se na vámi zvolený dlouhodobý cíl a rozdělte si ho na části, na kterých můžete pracovat v krátkém časovém horizontu, např. pravidelně běhat po určitou dobu, později tuto dobu navýšit. „To vám umožní soustředit se na konkrétní aspekt vašeho tréninku nebo závodu. Tímto aspektem může být váš postoj, pozornost, forma. Tyto konkrétní části, na které jste se rozhodli soustředit, vám umožní postupně doladit váš celkový výkon. Jedním z ideálních tipů jsou např. běhy night-run.

Používejte představy

Představy jsou velmi užitečným nástrojem, který můžete použít v době, kdy zrovna nemůžete běhat, např. při dojíždění do práce, před spaním, když jste zraněni. Jak na to? „Představte si sebe sama jako běžce, jakým toužíte být. Prozkoumejte tohoto běžce po fyzické stránce - co na této osobě s vámi koresponduje? Nyní prostudujte styl tohoto běžce, vryjte si ho do paměti – opravdu buďte schopni ve své mysli „vidět“ tohoto člověka běžet. Pak si představte, že vidíte sám sebe krok za krokem běžet na jeho místě. Jak vypadáte, když běžíte tímto způsobem? Jak se cítíte, když běžíte jako on? Ztělesněte si ten pocit. Představy jsou mocné, pokud využívají všech smyslů. Některé části mozku neumí rozlišit mezi tím, zda nějakou dovednost fyzicky vykonáváte, nebo tím, zda si její vykonávání pouze představujete.

Praktikujete pozitivní samomluvu

„Pozitivní samomluva vám pomáhá řídit myšlení co nejkonstruktivnějším způsobem a umožní vám co nejlepší výkon.“ „Stejně jako příroda nesnáší vakuum, pokud to našim myšlenkám umožníme, je šance, že prázdno bude zaplněno soustředěním na to, co se pokazí nebo by se pokazit mohlo.“ Místo toho si napište pozitivní a smysluplné výroky, které si budete během tréninku nebo závodu stále opakovat. To vám pomůže zůstat soustředění. Mohou to být užitečné připomínky, jako například „Plynulé dýchání“ či „Plynulý krok“ nebo něco, co vám dodá energii, když se cítíte unavení, například připomínka „Prostě to udělej“...

Zdroj článku