Angína: příčiny, příznaky, léčba

Angína: příčiny, příznaky, léčba

Je to infekční nemoc, která se rozvíjí dost rychle. Sama o sobě není strašná, ale může způsobit mnoho komplikací – proto za žádného případu není dobré ji podceňovat.

Příčiny

K nakažení dochází kapénkovou formou: během kontaktu s bakteriemi vylučovanými nemocnou osobou kašláním nebo kýchnutím, ale také za pomoci společného používání předmětů každodenní potřeby. Stává se také, že mikroorganizmy se shromaždují nějaký čas na uzlinách a stávají se aktivními při spřízněných podmínkách (např. během oslabení nebo přehřání organizmu – je vhodné si tedy připomenout, že angína se značně lépe rozvíjí v létě).

Příznaky

Prvním symptomem nemoci je výrazné zvýšení teploty těla – až do 40'C. Objeví se zimnice, bolest hlavy a hrdla, která zesiluje během polykání a vystřeluje do uší. Doprovází ji zvětšení a začervenání uzlin, které v případě zánětlivé angíny jsou pokryty bílím potahem. Nemocný se necítí dobře, nemá chut k jídlu, může pocitovat únavu a potíže s dýcháním. Tyto příznaky trvají obvykle od 7 do 10 dní.

Léčba

V boji s bakteriemi způsobujících angínu bude nezbytná léčba antibiotiky – správné prostředky jsou na předpis po diagnoze od lékaře. Obyčejně jsou to antibiotika ze skupiny penicilinu. Mimo to se používá pomocné přípravky: léky obsahující paracetamol, uklidnující bolest hrdla a dezinfikující ústní dutinu. Léčbu je možné posílit přírodními způsoby léčby: odvary z heřmánku nebo šalvěje, znovu v případě zvětšených, bolestivých uzlin – teplými obklady na krk. Mimo to, že průběh nemoci nevyžaduje ležení v posteli, lépe je strávit v něm několik prvních dní, protože organizmus je akorát nejvíce oslabený. Náleží v tomto čase spožívat lehké potravy, které nepodráždí hrdlo (např. rozmixované polévky s velkým množstvím zeleniny) Co je zajímavé, popíjení studených nápojů a spožívání zmrzliny není zabráněné – právě naopak, otužuje to hrdlo a lahodí bolest.

Komplikace

Pamatujme si, že neléčená angína vede do závažných důsledků. V případě žádné nebo nesprávné léčby se může vyvinout do zánětu mízních uzlin nebo středního ucha, velice nebezpečného zánětu mandlí, kůže, ledvin a kloubů. Z tohoto důvodu je konečnost jak nejrychleji rozpoznat nemoc a začít léčbu.