Vyzkoušené a bezpečné způsoby na zoubkování

Vyzkoušené a bezpečné způsoby na zoubkování

Většina batolat špatně snáší zoubkování. Prořezávání mléčných zubů způsobuje bolest, svědění a záněty dásní, může se vyskytnout i horečka, problémy se spánkem a nechuť k jídlu. Jak se vyrovnat s trpěním našeho děťátka?

Prvními prořezávajícími se zoubky budou pravdopodobně spodní jedničky. Objevují se mezi 6 a 10 měsícem života. Jako druhé vyrostou jedničky nahoře, které uvidíme po dalších dvou měsících. V průběhu několika dalších měsíců se prořezávají také spodní i horní čtyřky a tzv. tesáky. Mezi 2. a 3. rokem života, v ústech děcka uvidíme pětky, které budou již posledními mléčnými zuby. Samozřejmě je to jen schéma, které nemusíme brát za samozřejmé. Může se ukázat, že jako první se u našeho dítěte objeví ne dolní ale horní jedničky a třeba i dvojky.

Bohužel, mimo horními a dolními dvojkami, kterých prořezávání je v míře snesitelné, vyrůstání pozůstalých zoubků bude způsobovat děťátku bolest. Na několika těchto měsíců se tedy musíme vyzbrojit metodami, díky kterým se ji povede trochu zlahodit.

Nejjednodušší a nejvíce dostupná metoda ulevení děcku je masáž bříškem prstu. Většina dětí má tento záběh rádo, poléhá on na kroužení maličkými kolami v oblasti bolavých a oteklých dásní. Prst můžeme ovinout gázou a namáčet ho ve vlažné vodě nebo vychlazených bylinkách, takových jako je heřmánek. V prodeji jsou také silkonové kartáčky, které se nakládají na prst, slouží k masáži.

Další jednoduchý a účinný způsob na bolestivé zoubkování je podávání děcku schlazené ovoce a zeleninu. Studená mrkev nebo vložené na chvilku do mrazáku kousky jablek nebo banánu pomohou rozvázat dvě otázky najednou - usměřují bolest a dodávají děcku výživné látky. Sahejme pro ovoce a zeleninu zvláště tehdy, když děťátko z důvodu zoubkování stratilo chuť k jídlu a nechce jíst přez nás připravená jídla.

Alternativou pro schlazené ovoce jsou speciální kousátka. Rodiče pro ně často sahají v první řadě a přírodní produkty berou jako přídavek a spestření pro batole. Je vhodné vyzkoušet oba způsoby a ohodnotit, který z nich lépe připadne do gustu našemu batoleti. Hledejme kousátka vybavená gelem ke schlazení nebo s obyčejnou vodou, které se před podáním děcku umístí v mrazáku nebo lednici. Výrobci tohoto druhu doplňků myslí mnohocestně a vytvářejí kousátka s frakturovaným povrchem, který jemně masíruje dásně a je vybaven prostory k umístění gelu proti bolesti. Výběr kousátek je dost velký a jednotlivé modely jsou do dalších etap zoubkování.