Rakovina prostaty: příčiny a příznaky

Rakovina prostaty: příčiny a příznaky

Rakovina prostaty je druhým nejčastějším druhem rakoviny u mužů. 87% onemocnění na tuto nemoc se týká osob, které ukončily 60 let, ale preventivní vyšetření by mělo být provedeno dlouho před vstupem do sedmé dekády života.

Tato rakovina se neprojevuje rychle.

Než se rakovina přemění na hmatatelný nádor, mine až 10 let.

Zdvojení rakovinových buněk může zajmout až 4 roky. Pokud bude rakovina vykryta časně, je možné použití radikální léčby, která podléhá na celkovém vyříznutí prostaty (prostatektomia), radioterapii a ozařování. Tyto metody jsou nejůčinější v boji s rozvíjející se rakovinou prostaty. Jednak v průběhu času, neléčená rakovina napdne a posune do dlaších orgánů a tkání, mezi jinými na kosti nebo lymfatické uzliny. Zde není možnost provedení radikální terapie. Jedinou alternativou je vliv na rozvoj rakoviny hormonální terapií nebo vyříznutím varlat ( varlata produkují androgeny, které mají velký vliv na postupování rakoviny prostaty ).

Čím déle se oddalují preventivní vyšetření, tím větší je ryziko, že nám k dispozici zůstane pouze léčba vlivem na hormonální systém. Kdy se tedy začít vyšetřovat a jak často?

Vyšetření konečníkem: základ, kterého není třeba se obávat.

Bohužel, mnoho mužů odstoupí od vyšetření, protože se obávají způsobeného psychického diskomfortu. Určování diagnózy se začíná od prohlídky per rectum, tedy prstem přez anální otvor ( jinak nazvané prohmatáním ). Pro lékaře je to jednak rutinní procedůra, kterou přechází každý pacient i pacientka, kteří se hlásí s jakýmikoliv problémy. Vyšetření trvá několik minut, je bezbolestné a normálně nevymáhá speciálního připravení. Provádí se při použití prostředku zmenšujícího otěr a svázaného s ním diskomfortu a lékař používá k jeho provedení ochranných rukavic.

Vyšetření PSA

Metoda per rectum v polovině případů není vystačující k uzískání autoritativního výsledku. Jak již bylo povězeno, rakovina se rozvíjí dlougo a pomalu, než se objeví nádor. Proto je pacient poddán dalším vyčetřením na stanovení hladiny PSA. PSA jsou glykoproteiny vytvářené prostatou a jejich zvýšená hodnota může značit o změnách rakovinových v okolí prostaty. Není to pravidlem. Stejně dobře může znamenat také něco jiného, například zánět prostaty nebo její jemný růst. Vyšší hladina PSA je vzkaz do vykonání biopsie, po které je možno určit jistou diagnózu.