Analýza složení těla - pomůže zhubnout a zůstat ve formě

Analýza složení těla - pomůže zhubnout a zůstat ve formě

Číslice vyznačené na tradiční váze nám neříkají vše o našem stavu. Proto namísto každý den se posedle vážit, udělejme radši analýzu složení těla.

Co je studie o složení těla?

Dva lidé se stejnou výškou a s velmi podobnou strukturou těla, nemusí mít nutně stejnou váhu. A pravděpodobně neváží. Člověk se skládá z různých látek a v případě každého z nás jsou poněkud odlišné. To vše závisí na pohlaví, věku, fyzické kondici, druhu praktikované činnosti, životnímu stylu a vedené životosprávě. Například aktivní člověk, který se stará o svoji siluetu a vede zdravou životosprávu může vážit více než někdo, kdo má podobnou postavu, nevěnuje se sportu a nemá stanovený jídelníček. To neznamená, že abychom vážili méně, máme přestat se pohybovat a jíst co nám padne do ruky. Ale spíše, abychom se na sebe nedívali přez číslo na váze nebo přez ukazatele BMI, které ve většině případů nejsou tak spolehlivé, jak si myslíme. Aby bylo dosaženo větší přesnosti při stanovení struktury těla a jeho stavu, byl vivinut test s názvem analýza složení těla.

Analýzu složení těla lze provést kdykoli v dietologické poradně a v některých sportovních klubech. Nebo prostě všude, kde je k dispozici profesionální analyzátor. Toto zařízení umožňuje určit, do jaké míry se skládáme z tukové tkáně a jaké procento je v našem těle svalové hmoty, nebo svalů, vody a kostí. Toto rozlišení je možné určit pomocí elektrických impulsů - v průběhu testu jsme připoutáni k elektrodám, které produkují proud o nízké intenzitě. Proud snadno prochází libovou hmotou, v kontaktu s tukovou tkáni narazí na značný odpor (tuk má málo vody, impulsy jím procházejí s obtížemi). Proto se tato metoda nazývá BIA (bioimpedance).

Skrytá obezita

Výzkum bioimpedanční metodou nám umožňuje analyzovat tzv. "skrytou obezitu." To je stav, ve kterém tělo obsahuje příliš mnoho tuku, ale má správnou BMI. Můžeme tedy být spokojeni se svoji váhou, ale zcela nevědomě, že riskujeme např. diabetes typu II, aterosklerózu, nadměrnou tloušťku vnitřních orgánů, hypertenzi atd. Tím, že studujeme složení těla učíme, kolik tuku by jsme se měli zbavit, aby se zlepšil stav našeho těla. To nám pomůže sestavit správný jídelníček a vybrat druh cvičení, že se podíl svalů ve vztahu k tuku příznivě změní. Profesionální analyzátory BIA umožňují určit množství tuku v určitých oblastech těla. Říkají nám také o obsahu v vody v těle a dokonce i minerálů. Výsledek analýzy je základem pro to, aby přesně vypočítat PPM, tedy ukazatel pro metabolismus. Na jeho základě dietetik určí maximální počet kalorií denně, které můžeme přijmout, abychom zhubli. Pro fyzicky aktivní osoby s uspokojivým výsledkem také spočítá celkový metabolismus, což je množství kalorií, nutné a dostatečné k zachování stávajícího stavu.

Před zkouškou

Výzkum metodou BIA je bezbolestný a velmi pohodlný, jednak by se před jeho provedením mělo čekat dvě hodiny od posledního jídla, necvičit a nepít. Předtím, než vstoupíme do analyzátoru, musíme se zbavit šperků a různých doplňků a co možná největší části oděvu. U žen během menstruace výsledek analýzy nemusí být spolehlivý, proto se nevyplácí měření provádět. Výzkum není vhodný pro těhotné ženy.